Niles Township High Schools District 219
NTHS219
Last updated:
2/13/2018 8:14 am
Calendar
Pages
Sign In
More
District Calendar
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
April
2014
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
By Department
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
30
March Madness Art Show
31
March Madness Art Show
4:30p
NN BASE VS Bulls Charter
1
Prom Ticket Sales (during lunch periods)
7:30a
Facility Committee Meeting
3:30p
Shadow Day(s) GUIDE Training
4:30p
NN BASE VS Gordon Tech
4:30p
NN GSOC @ St. Ignatius College Prep
4:45p
NN SOFT @ Hersey
4:45p
NN SOFT VS Hersey
6:00p
NN BGYM @ Niles West
6:30p
NN GSOC VS St. Ignatius College Prep
2
Late Start (9:40am First Bell - bus routes begin at 8:55am)
Prom Ticket Sales (during lunch periods)
Scholastic Art Award Breakfast
Student CABINET Applications available
2:41p
School Improvement Mtg.
4:30p
NN BASE VS Gordon Tech
5:00p
NN BVB @ Notre Dame
5:00p
NN BVB VS Notre Dame
3
Prom Ticket Sales (during lunch periods)
8:10a
ACT/PSAE Pre-Test Activities
12:00p
SkillsUSA State Competition
4:30p
NN BASE @ Loyola
4:30p
NN BASE VS Loyola
4:45p
NN GSOC @ Waukegan
4:45p
NN GSOC VS Waukegan
5:00p
NN SOFT @ Loyola
5:00p
NN SOFT VS Loyola
4
Fifth Marking Period Ends
Poetry Day
Prom Ticket Sales (during lunch periods)
SkillsUSA State Competition
4:00p
SingStrong Chicago
4:30p
NN BTR NN Viking Invite
5:00p
NN BVB VS Northside Prep
6:00p
HUG-Hispanic Unity Group
6:00p
NN BVB @ Northside Prep
5
12:00a
SkillsUSA State Competition
10:00a
NN BASE @ Evanston - DH
10:00a
NN GSOC @ Wauconda
10:00a
NN SOFT @ Prospect (DH)
10:00a
NN SOFT VS Prospect (DH)
10:30a
NN BASE VS Lane (DH)
10:30a
NN BASE VS Wells
12:00p
NN GSOC VS Wauconda
2:00p
SingStrong Chicago
4:30p
Empty Walls Silent Art Auction
6
10:00a
Skokie's Spring Greening
12:00p
SingStrong Chicago
7
Spring Spirit Week
8:10a
Pre-Test Activity Make-Up
4:30p
NN BASE @ Wheeling
4:30p
NN BASE VS Wheeling
4:30p
NN GTR @ Maine West (CSL)
7:45p
Board Meeting
8
Spring Spirit Week
8:10a
NN Junior PSAE Pre-Test Activity
9:00a
Shadow Day @ Lincoln Jr.
3:30p
Rehearsal-Variety Show
4:30p
NN BTEN VS Notre Dame
4:45p
NN SOFT @ Glenbrook South- XO
4:45p
NN SOFT VS Glenbrook South- XO
5:00p
NN BVB @ Niles West
6:00p
NN BGYM VS Highland Park/Deerfield
7:00p
Superintendent's Financial Address
9
Spring Spirit Week
4:30p
NN BTR VS Maine West, Niles West, Glenbrook North, & Gordon Tech @ Glenbrook North
4:30p
NN GTR VS Maine South & Regina @ Glenbrook South
4:45p
NN BASE @ Rolling Meadows
4:45p
NN BASE VS Rolling Meadows
6:30p
District 219 College Fair
6:30p
NW Niles West Hosts College Night
7:00p
NW Booster Club Meeting 7:00pm
10
CSL Art Show Exhibit Opens
Spring Spirit Week
7:00a
NW Cafecito-7:00 am
8:00a
WYSE State Competition
9:00a
Shadow Day @ Lincoln Hall
3:30p
Middle School Math Contest--MOVED TO TUESDAY, APRIL 15TH
3:30p
Rehearsal-Variety Show
3:45p
NN ACT Workshop Room 1100
4:00p
NN GSOC VS Glenbrook South- XO
4:30p
NN BTEN @ Glenbrook South
4:30p
NN BTEN VS Glenbrook South
4:45p
NN SOFT @ Evanston- XO
4:45p
NN SOFT VS Evanston- XO
6:30p
CSL Art Show
7:00p
Music Parents Association Meeting
11
Science Olympiad State Competition
Spring Spirit Week
10:00a
Vocal Jazz Community Performance
2:24p
Spring Spirit PM Assembly
4:30p
NN BASE @ St. Patricks
4:30p
NN BASE VS St. Patricks
4:30p
NN GSOC VS Northside Prep
5:00p
NN BVB @ Warren Invite
6:00p
NN BGYM @ Mundelein Invite
7:00p
Variety Show
7:30p
Vocal Jazz Night Concert
12
Science Olympiad State Competition
8:00a
ACT Test
8:00a
NN ACT
8:30a
NN BVB @ St. Patricks Tournament
9:00a
NN BTEN @ NW Ken Rosen Tennis Tourney
9:00a
NN BTEN vs NW Ken Rosen Tennis Tourney
10:00a
NN BASE @ Evanston - DH
10:00a
NN BGYM @ Mundelein Invite
10:00a
NN GTR @ Waukegan
11:00a
NN BASE @ Von Steuben - DH
11:00a
NN BASE VS Von Steuben - DH
11:00a
NN SOFT VS Wheeling
12:00p
NN BTR @ Prospect Relays
2:00p
NN BVB @ Warren Invite
13
14
3:30p
NW Building Meeting
3:40p
PSAE Building Meeting
4:30p
NN BTEN @ Evanston
4:30p
NN BTEN VS Evanston
4:30p
NN GSOC @ Evanston- XO
4:45p
NN BASE @ New Trier
4:45p
NN GSOC VS Evanston- XO
15
NN AP Pre-Registration
7:15a
PSAE Building Meeting
9:00a
Shadow Day @ Park View
2:40p
AP Pre-Registration
3:30p
Middle School Math Contest (UPDATED)
4:45p
NN SOFT @ St. Viator
4:45p
NN SOFT VS St. Viator
16
FCCLA State
7:15a
Principal's Award Recognition Breakfast
7:30a
Reader's Spotlight
9:00a
NW Coffee with the Principal
9:00a
Shadow Day @ Fairview
10:30a
NN Counselor Homeroom Activity - Seniors
4:00p
CSSI Committee Meeting
4:30p
NN BTEN @ Wheeling
4:30p
NN BTEN VS Wheeling
4:45p
NN BASE VS New Trier
4:45p
NN SOFT @ Deerfield
5:00p
NN BVB @ Glenbrook North
6:30p
NCAA, NAIA & Collegiate Athletics Information Night
7:00p
Fine Arts Parents Meeting
7:00p
NW Debate Parent Group Meeting
17
FCCLA State
9:00a
Shadow Day @ Culver
4:00p
Student Gov't Dodgeball Tournament
4:30p
NN GTR @ Niles West Invite
4:45p
NN BASE @ Niles West
4:45p
NN BASE VS Niles West
4:45p
NN GSOC @ Niles West
4:45p
NN GSOC VS Niles West
4:45p
NN SOFT @ Maine East
4:45p
NN SOFT VS Maine East
5:00p
NN BVB VS Maine West - CSL
6:30p
NN BGYM @ Conant Invite
7:30p
Jazz Band/Percussion Concert
18
Non-Attendance Day
FCCLA State
19
CSL Art Show Exhibit Closes
8:30a
NN BVB @ Barrington Invite
10:00a
NN GSOC @ Leyden
10:00a
NN GSOC VS Leyden
10:30a
NN BASE Varsity Invite
10:30a
NN BTR @ Buffalo Grove (Bate Invitational)
11:00a
NN BGYM @ Conant Invite
2:00p
NN BGYM@ Wheaton Warrenville South Invite
20
21
Artistic Discovery Congressional Art Show
4:30p
NN GTR NN Invite
4:45p
NN BASE @ Waukegan
4:45p
NN BASE VS Waukegan
22
4:00p
PDSI Committee Meeting
4:30p
NN BTEN @ Maine South-XO
4:30p
NN BTEN VS Maine South-XO
4:45p
NN BASE @ Maine East
4:45p
NN BASE VS Maine East
4:45p
NN GSOC @ Maine East - CSL
4:45p
NN GSOC VS Maine East - CSL
4:45p
NN SOFT VS Highland Park
5:00p
NN BVB VS Deerfield- CSL
6:00p
NN BGYM VS GBS- Senior Night
7:00p
PAC Meeting
7:00p
nwtheatre patrons Meeting
23
PSAE (Juniors)/IACT (Sophomores)
CSL Art Show Exhibit Closes
Shakespeare's 450th Birthday
3:30p
School Mascot Try Outs
24
PSAE (Juniors)/PLAN (Freshmen)
TBD
NN BASS IHSA Sectional Tournament @ Skokie Lagoons
4:00p
TCSI Committee Meeting
4:30p
NN BTEN @ Maine West
4:30p
NN BTEN VS Maine West
4:45p
NN BASE @ Maine East
4:45p
NN BASE VS Maine East
4:45p
NN GSOC VS Evanston- XO
4:45p
NN GSOC VS GBN- CSL
4:45p
NN SOFT @ Maine West
4:45p
NN SOFT VS Maine West
5:00p
NN BVB @ Maine East- CSL
6:30p
Band Awards Banquet
25
13th Annual High School Research Symposium
8:10a
NW "Enduring Regret" Program Juniors & Seniors
4:30p
NN BTR Dan Horyn Invitational
4:30p
NN GTR @ Glenbrook South (Titan Invite)
4:45p
NN GSOC @ Lake Forest
5:00p
NN BVB @ Downers South Invite
6:30p
NN BGYM John Cress Invite
26
TBD
Prom-Location TBD
8:00a
NN BVB @ Downers South Invite
8:00a
NN WP Niles West Boys Water Polo Invite at Niles North
8:30a
NN BTEN @ Prospect (Power 8 Invite)
10:00a
NN BGYM Tom Sokalski Invite
10:00a
NN SOFT VS Lane
10:30a
NN BASE @ Lane (DH)
10:30a
NN BASE VS Lane (DH)
12:00p
NN SOFT VS Payton
8:00p
Vocal Jazz Guest Artist Concert
27
28
Student CABINET Election Day
4:45p
NN GSOC VS Rolling Meadows
29
4:45p
NN BASE VS Glenbrook North
4:45p
NN GSOC @ Deerfield - CSL
5:00p
NN BVB @ Highland Park - CSL
6:30p
Finance Committee Meeting
30
7:30a
NW "You Make a Difference" Staff Breakfast (Student Commons)
3:30p
Reader's Spotlight
4:30p
NN BTEN @ Deerfield
4:30p
NN BTEN VS Deerfield
4:30p
NN BTR @ Maine West Invite
4:45p
NN BASE @ Glenbrook North
4:45p
NN BASE VS Glenbrook North
6:30p
New ART Works Reception
1
7:00a
Cafecito
7:00a
Senior-Athlete Recognition Breakfast
10:00a
AVENUE Q: SCHOOL EDITION
4:30p
NN BTEN @ Maine East
4:30p
NN BTEN VS Maine East
4:45p
NN BASE @ Glenbrook North
4:45p
NN BASE VS Glenbrook North
4:45p
NN GSOC @ Highland Park - CSL
4:45p
NN GSOC VS Highland Park - CSL
4:45p
NN SOFT @ Deerfield
4:45p
NN SOFT VS Deerfield
5:00p
NN BVB VS Glenbrook North - CSL
6:00p
NN BGYM @ Niles West - Conference
7:30p
AVENUE Q: SCHOOL EDITION
2
DECA National Competition
IJAS State Science Fair
3:00p
NN GSOC @ Glenbrook North Cup
4:00p
NW Math Team State Meet @ U of I
4:00p
Spring Play - "Enchanted April"
4:30p
NN BTR @ Prospect (Wanner Invite)
4:30p
NN GTR NN Invite
4:45p
NN SOFT @ Glenbrook North - CSL
4:45p
NN SOFT VS Glenbrook North - CSL
5:00p
NN BVB VS Evanston
7:00p
Spring Play - "Enchanted April"
7:30p
AVENUE Q: SCHOOL EDITION
3
DECA National Competition
IJAS State Science Fair
12:00a
NW Math Team State Meet @ U of I
8:30a
NN GSOC @ Glenbrook North Cup
10:00a
NN BGYM @ Niles West - Conference
10:00a
NN GSOC @ Loyola
10:30a
NN BASE @ Maine South- DH (XO)
10:30a
NN BASE VS Maine South- DH (XO)
11:00a
NN SOFT VS Montini
4:00p
Spring Play - "Enchanted April"
7:00p
Spring Play - "Enchanted April"
7:30p
AVENUE Q: SCHOOL EDITION